Anasayfa / Güzellik / Saçlardaki Matlığı Giderme Yolları

Saçlardaki Matlığı Giderme Yolları

Görselliğin önemli unsurlarının başında gelen saçlarımız, daha güzel olmak adına pek çok işleme, belki biraz da işkenceye maruz kalmaktadır. Böyle olunca da ister istemez yıpranır ve matlaşır. Kişisel bakım, özellikle de saç bakımı, arz ettiği önemle doğru orantılı olarak maliyetli de bir işlem olduğundan, ihtiyaç duyulan ve arzulanan her an profesyonellere başvurulamaz. Ne var ki, saçlarımızın sağlığını koruyabilmemiz için de bundan başka yol yoktur. Ya da doğal saç boyası tercihine yönelmek gerekir ki, belirli sebepler yüzünden bu da pek mümkün değildir.

Yanlış renk seçimi

Saçlarımız için doğru renkten önce, doğru kuaförü seçmemiz gerektiği su götürmez; çünkü yanlış kuaför, yanlış renk demektir ve bu da, saçlarımızın mat görünmesine sebebiyet verecektir. Saçlarımızın matlığını gidermek için, kullanılan rengin eflatun ya da doğal kül tonlarını içermesi gerekir. Ayrıca, örneğin kahverengi bir saçın, doğal renginden bir iki kat açık, mavi bazlı bir renge boyanması hâlinde, saçlarımız renklenmiş ve istenmeyen matlıktan kurtulmuş olacaktır.

Çok açık renk tercih etmeyin

Saçımızı doğal renginden iki veya daha fazla kat açtırmamız durumunda, matlaşmaya davetiye çıkarmış olacağız. Öyle ise, saçın koyulaştırılması, rengin matlaşmasının önüne geçilmesini sağlayacak demektir.

Toner kullanmayı deneyin

Saç rengine parlaklık veren tonerlerin kullanımı, matlaşmanın önlenmesi için birebirdir. Yanı sıra toner kullanarak, istenmeyen tonların ortaya çıkmasına da engel olabileceğiz. Evde de uygulayabileceğimiz tonerler mevcut olmakla birlikte, bu işlemin kuaför salonlarında yaptırılması önerilir ki, yeni boyanan saçımızın bir ton düşürülmesi konusunda son derece etkindir. Yalnız unutulmamalıdır ki, saç rengimiz doğru ve dolayısıyla matlıktan kurtulmuş olmalıdır. Renkli bir toner kullanarak saçlarımızın rengini geçici olarak sabitleştirebilirsek de, birkaç hafta içerisinde akmasını engelleyemeyiz. Oysa açık renk tonerler, belki saçı tedavi etmeyebilir ama daha sağlıklı bir görünüm verir.

Gölgelendirmeye başvurun

Ne zaman ki saç rengimiz kötüye gider, gölgeler ile canlandırmayı deneyebiliriz. Saçın ana tonunu korumak suretiyle yapılan gölgeler, matlaşan kısımları koyulaştırarak saç akmalarının önüne geçer. Ayrıca sarı saçların onarımı için koyu sarı renkler deneyebileceğimizi unutmamalıyız.

Eflatun renk veren şampuanlar

Saçlarımızdaki sarı ve turuncu tonların dengelenmesi için, içeriğinde eflatun renk pigmentleri mevcut olan kremler ve şampuanlar tercih etmeliyiz. Böylelikle matlaşmaya da engel olabileceğiz.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir