Anasayfa / Güzellik / Saçlardaki Matlığı Giderme Yolları
Saç matlığına ne iyi gelir?
Saç matlığı nasıl giderilir?

Saçlardaki Matlığı Giderme Yolları

Saç matlığı nasıl giderilir? Saç matlığına ne iyi gelir?

Saçlarımız daha güzel olmak adına pek çok işleme belki biraz da işkenceye maruz kalmaktadır. Böyle olunca da ister istemez yıpranır ve matlaşır.

Kalitesiz boya, fön, deniz-güneş gibi dış etkenler, şekillendirici gibi kimyasal işlemler saçlarımızın matlığını arttırabilir. Bu matlığı giderebilmek için biraz bilinç ve biraz da emek gerekir.

 Saç matlığı nasıl giderilir?

Bu 5 harika öneri saçınızdaki matlığı ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır.

Yanlış renk seçimi

Saçlarımız için doğru renkten önce, doğru kuaförü seçmemiz gerekir. Yanlış kuaför yanlış renk demektir.

Çoğu zaman yanlış renk mat görünümdeki saçlara neden olabilir.  Saçlarımızın matlığını gidermek için kullanılan rengin eflatun ya da doğal kül tonlarını içermesi gerekir.

Örneğin kahverengi bir saçın, doğal renginden bir iki kat açık, mavi bazlı bir renge boyanması hâlinde, saçlarımız renklenmiş ve istenmeyen matlıktan kurtulmuş olacaktır.

Çok açık renk tercih etmeyin

Saçımızı doğal renginden iki veya daha fazla kat açtırmamız durumunda, matlaşmaya davetiye çıkarmış olacağız. Öyle ise, saçın koyulaştırılması rengin matlaşmasının önüne geçilmesini sağlayacak demektir.

Toner kullanmayı deneyin

Saç rengine parlaklık veren tonerlerin kullanımı, matlaşmanın önlenmesi için birebirdir. Yanı sıra toner kullanarak, istenmeyen tonların ortaya çıkmasına da engel olabileceğiz.

Evde de uygulayabileceğimiz tonerler mevcut olmakla birlikte, bu işlemin kuaför salonlarında yaptırılması önerilir. Yeni boyanan saçımızın bir ton düşürülmesi konusunda son derece etkindir.

Renkli bir toner kullanarak saçlarımızın rengini geçici olarak sabitleştirebilirsek de, birkaç hafta içerisinde akmasını engelleyemeyiz. Oysa açık renk tonerler belki saçı tedavi etmeyebilir ama daha sağlıklı bir görünüm verir.

⇒  Şampuana Ne Katılır, yazımızı okudunuz mu? Belki de çok basit yöntemlerle saçlarınız parlaklığına ve sağlığına kavuşacaktır.

Gölgelendirmeye başvurun

Ne zaman ki saç rengimiz kötüye gider, gölgeler ile canlandırmayı deneyebiliriz. Saçın ana tonunu korumak suretiyle yapılan gölgeler, matlaşan kısımları koyulaştırarak saç akmalarının önüne geçer. Ayrıca sarı saçların onarımı için koyu sarı renkler deneyebileceğimizi unutmamalıyız.

Eflatun renk veren şampuanlar

Saçlarımızdaki sarı ve turuncu tonların dengelenmesi için içeriğinde eflatun renk pigmentleri mevcut olan kremler ve şampuanlar tercih etmeliyiz. Böylelikle matlaşmaya da engel olabiliriz.

Saç matlığı nasıl giderilir diyenler, bu öneriler çerçevesinde kuaförünüzden mutlaka yardım alın.

Sarı Saç Tonları yazımızı mutlaka okuyun. Belki de yanlış saç rengi kullanıyorsunuzdur.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir