Anasayfa / Beslenme&Diyet / Sağlıklı Beslenmenin Altın Kuralları

Sağlıklı Beslenmenin Altın Kuralları

İbrahim Saraçoğlu’nun sağlıklı beslenme ile ilgili verdiği harika ipuçları fiskosta.com’da.

Sürekli kepek ekmeği tüketimi kabızlığa neden olduğu için, zaman zaman da normal ekmek tüketilmelidir.

Sabahları aç karnına portakal ve greyfurt suyu içilmemelidir; çünkü aç karnına içilmesi halinde yorgunluk yapmaktadır. Akşamları içilecek olan greyfurt ve portakal suyu ise uykusuzluğa neden olmakla birlikte, alışkanlık hâline getirildiği takdirde de ruh sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Greyfurt ve portakal suyu günde bir bardaktan fazla tüketilmemelidir.

C vitamini fazlası kabızlık sebebidir.

Prostat görülme ihtimali, çok eş değişimi ile yakından ilgilidir. Prostat şikâyetlerinde artışa neden olmamak için kahve, maden suyu, soda ve acılı gıdaların tüketiminden kaçınılması gerekir.

Çok fazla acılı gıda, kanseri tetikleyebilmektedir. Bu nedenle, acı tüketiminde kontrollü olunması şarttır.

Beyaz ekmek, hem iştahınızın açılmasına hem de sık acıkmanıza neden olacaktır. Beyaz ekmek ile kepekli ekmek arasındaki farkı deneyerek anlayabilirsiniz.

Eğer lifli gıdaları tüketiyor ve kepekli ekmek yiyorsanız, arkasından mutlaka iki bardak su içilmelidir.

Sütün fazla içilmesi kabızlık, sindirim tembelliği ve şişkinliğe neden olur. Sütle birlikte tüketeceğiniz bir dilim kepekli ekmek, bu sorunların baş göstermesini engelleyecektir.

Gün içerisinde mutlaka 1,5 litre su tüketilmelidir. Su içmek için ise, susamayı beklememek gerekir. Susuz kalan vücut çabuk yaşlanır, toksinleri atamaz ve organları iyi çalışamaz. Meyve suları vs. suyun yerine geçemez. Akşamları yatağa gitmeden önce bir bardak su içilmelidir.

Küflenmiş kuruyemişler, sebze ve ekmek, kesinlikle tüketilmemelidir; içerisinde bulunan madde, karaciğer kanserine yol açabilmektedir.

Yemeklerden önce değil, en az iki saat sonra tüketilmesi önerilen meyve ve tatlılar, uygun görülmemekle birlikte, öğünün hemen önünde de tercih edilebilir.

Bayanların regl döneminde şeker tüketimini kısıtlaması gerektiği gibi bir görüş mevcuttur. Ancak aksine, bu dönemi huzursuz ve gergin geçiren bayanların tatlı tüketimini arttırmaları gerekir.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir