Anasayfa / Püf Noktası / Sararan ve Yağlı Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir? 6 Etkili Doğal Yağ Çözücü
Sararan ve yağlı mutfak dolapları nasıl temizlenir? Mutfak dolap kapakları neyle silinir?
Sararan ve yağlı mutfak dolapları nasıl temizlenir?

Sararan ve Yağlı Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir? 6 Etkili Doğal Yağ Çözücü

Sararan, yağlı mutfak dolapları nasıl temizlenir, mutfak dolaplarını temizlemenin püf noktaları nelerdir, mutfak dolapları temizliği için pratik çözümler var mıdır?

Evet bayanlar ve “iş başa düştü” diyen baylar!… Mutfak temizliği püf noktaları arıyorsanız, mutfakta işinize yarayacak pratik bilgiler istiyorsanız, sizlere birkaç önerimiz olabilir.

Ev ve mutfakta pratik bilgiler, elbette temizliğe yönelik pratik bilgiler paylaşacağız ama önce malzemeler diyelim mi? Yemek tarifi verir gibi oldu ama mutfakta temizlikte pratik bilgiler için hangi malzemelere ihtiyaç duyacağımızı da bilmeliyiz.

Sirke

Karbonat

Limon tuzu

Sararan, yağlı mutfak dolapları nasıl temizlenir diyenler, mutfak dolapları nasıl silinmeli, temizlenmeli diye merak edenler, temizlik için mutfakta hayatı kolaylaştıran pratik bilgiler olsa ne iyi olur diye düşünenler… Mutfak dolapları en iyi nasıl temizlenir, buzdolabı, bulaşık makinesi, fırın neyle temizlenmelidir, paylaşacağımız mutfakta püf noktalar listesi sizler için gelsin.

Sararan, yağlı mutfak dolapları nasıl temizlenir, en pratik mutfak dolap temizliği nasıl yapılır, mutfak dolapları en kolay nasıl temizlenir, dilerseniz öncelikle bu konuya değinelim.

Sararan ve yağlı mutfak dolapları nasıl temizlenir?

Yağlar… Mutfak temizliğindeki en büyük düşmanlarımızdan biridir. Kolay değildir onlardan kurtulmak. Peki mutfak dolabındaki yağ lekeleri nasıl çıkar, mutfak dolapları yağları nasıl temizlenir?

Mutfak temizliğinde püf noktalar dedik ve yalnızca yağ temizliği için bile pek çok önerimiz olacak. Bunlara bir çırpıda değil, yazımızın akışı içinde yer vereceğiz.

Mutfak dolaplarındaki yağlar nasıl temizlenir? – Formül 1

Yağlı mutfak dolabı nasıl temizlenir, mutfak dolaplarını neyle silebilirim diyenlere Arap sabunu cevabını versek!… Evet, mutfak temizliğinde pratik bilgiler, Arap sabununu bir kenara not etmeliler çünkü en maliyetsiz ve en etkili temizlik ürünüdür. Sararan, yağlı mutfak dolapları nasıl temizlenir, anlatmaya devam ediyoruz.

Mutfak dolapları doğal temizlik için Arap sabununu nasıl kullanacağız? Çok basit. Bir miktar sıcak suya Arap sabununuzu ekleyin. İşte hepsi bu kadar. Bu doğal temizlik formülünü her yerde ama özellikle de dolaplarınızda gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Pratik mutfak dolapları temizliği için hazırlayacağınız bu iki malzemelik formül yağ çözücüdür, dolaplarınızı parlatır.

Arap sabunu başka nerelerde mi kullanılır?

Saçlarımızda… Evet, Arap Sabunu ile Saçlarımızı Yıkıyoruz yazımıza göz atabilirsiniz.

Başka?…

Arabalarımızda… Baylar, arabalarınızın jantlarını pahalı ürünlerle değil, Arap sabunu ile yıkayın. Ayrıntılı bilgi için buradan lütfen. ?

Arap sabununa dair daha fazlası için, Arap Sabununu Nerelerde Kullanabiliriz? yazımızı inceleyin.

Mutfak dolapları doğal temizlik bitmez. Mutfak dolapları en güzel nasıl temizlenir diyenlere bir kolay mutfak temizliği önerisi daha…

Mutfak dolaplarındaki yağ lekeleri nasıl temizlenir? – Formül 2

Dedik ya yağlar mutfak temizliğinde başımızın belasıdır diye… Mutfak dolaplarından yağ lekeleri nasıl çıkar, sararan, yağlı mutfak dolapları nasıl temizlenir, hemen bir formül daha…

Mutfakta pratik yöntemler için malzemelerimiz:

1 fincan karbonat

2 fincan elma sirkesi

2 bardak sıcak su

Malzemelerimizi birbirine karıştırıyoruz, çalkalıyoruz ve kullanıyoruz. Mutfak dolapları temizliği doğal olsun istiyorsanız, özellikle mutfak dolap içi temizliği adına vazgeçilmeziniz olacaktır bu formül.

Hepimizin evinde bulunan bu malzemelerle temizlik hem maliyetsiz hem de kimyasallardan uzak, sağlıklı olacaktır.

Sararan, yağlı mutfak dolapları nasıl temizlenir, birkaç formül paylaştık. Biraz da sararan dolaplardan bahsedelim.

Sararan mutfak dolapları nasıl temizlenir?

Sararmalar kaçınılmazdır. Daha yeni sayılabilecek bir ürünü sırf sarardığı için değiştirmek zorunda kalabiliyoruz. Özellikle dolap kapaklarında çok karşılaşırız bu durumla. Mutfak dolap kapakları nasıl temizlenir, mutfak dolapları en iyi ne ile temizliği yapılabilir?

Evet, mutfak dolabı temizlik ürünleri hem pahalı hem de zararlıdır. Biz de mecburen doğala yöneliyoruz. Mutfak dolapları temizliği püf noktaları nelerdir, mutfak dolapları temizliği püf noktaları nasıl yapılır diyenler…

Önce mutfak dolabı temizlik malzemeleri verelim:

Diş macunu

Su

Mutfak dolap kapaklarının temizliği bu iki malzeme ile rahatlıkla yapılabilir. Gördüğünüz gibi, mutfakta pratik çözümler bitmez.

Sıcak suyumuzu bir kaba alıyoruz, diş macunundan bir miktar sıkıyoruz ve iyice karıştırıp çözülmesini sağlıyoruz. İşte, mutfak dolap kapağı temizliği için karışımımız hazır. Mutfak dolapları neyle silinmeli diyenler bu formülü rahatlıkla kullanabilirler. Nasıl mı?

Bir süngeri hazırladığınız bu karışıma batırın ve dolaplarınızı silin. Sonra da durulama beziyle durulayın. Son işlemimiz de kurulama beziyle kurulamak olacaktır.

Bu kadar ayrıntılı anlatıyoruz çünkü belki de ilk kez temizlik yapacak olanlar, mutfak dolapları temizliği püf noktaları arayanlar, mutfak dolapları neyle silinir, nasıl silinir diye soranlar vardır.

Evet, akrilik mutfak dolabı temizliği nasıl yapılır ya da örneğin parlak mutfak dolapları temizliği nasıl yapılmalıdır diye soranlar da önerdiğimiz ve önereceğimiz tüm formülleri uygulayabilirler.

Devam edelim mi? Gelin, bir başlık daha açalım.

Parlak mutfak dolapları nasıl temizlenir?

Parlak mutfak dolabı temizliği için de az önce dedik ki, önerdiğimiz tüm formülleri her tür malzemede kullanabilirsiniz. Yani, parlak mutfak dolaplarının temizliği için de örneğin diş macunlu ya da karbonatlı, sirkeli karışımlarımızı deneyebilirsiniz.

Yine de, mutfak dolapları nasıl kolay temizlenir, mutfak dolabı lekeleri nasıl çıkar diyenlere bir formül daha geliyor.

Mutfak dolaplarını temizlemek için formül 3

Mutfak temizleme yöntemleri için malzemeler:

Bulaşık deterjanı

Elma sirkesi

Mutfak dolaplarını en iyi ne temizler diyenler, bu malzemeleri eşit miktarda karıştırsınlar. Sonra boş bir kutuya koysunlar. Böylece, temizlik hazineniz elinizde! ?

Mutfak dolabı temizleme için bu formül birebirdir. Mutfak dolaplarındaki parmak izleri nasıl temizlenir dediniz, işte formülünüz! Mutfak dolaplarının içi nasıl temizlenir dediniz, işte yine formülünüz. Her fırsatta imdadınıza yetişecektir. Hem pratik hem maliyetsiz; daha ne olsun. Bu pratik bilgiler mutfak dolapları temizliği için çok işinize yarayacaktır.

Mutfak dolapları temizliği için pratik çözümler devam ediyor.

Mutfak dolapları ne ile temizlenir? – Formül 4

Mutfak dolabı temizliği tarifleri ve malzemeler:

Elma sirkesi

Su

Bu kadar mı? Bu kadar!

Mutfak dolapları ne ile silinir diyenler bu iki malzemeyi eşit miktarda karıştırıp dolaplarını silmek için kullanabilirler. Sonra da deterjanınızla hızlı bir temizlik yapmalısınız. Mutfak dolabı temizliği nasıl yapılır diye soruyorsanız, bu yöntemi mutlaka deneyin. Önerdiğimiz karışım, yağları çözecektir; böylece deterjanınızla yapacağınız temizlik çok daha kolay ve hızlı olacaktır. Mutfak dolabı temizliği sirke ile bir başka güzel! ?

Bu karışımla ahşap mutfak dolabı temizliği yapılır mı? Elbette. Siyah mutfak dolapları temizliği ya da balon kapak mutfak dolapları temizliği de yine verdiğimiz tüm bu karışımlarla yapılabilir.

Sararan, yağlı mutfak dolapları nasıl temizlenir, mutfak temizliği nasıl yapılır diyenler… Bitmiyor, temizlik için mutfaktaki püf noktalar bitmiyor.

Mutfak dolapları neyle temizlenir? Formül 5

Mutfaktaki dertlerimiz bitmez. Mutfak dolaplarındaki su lekeleri nasıl çıkar? Ahşap mutfak dolapları nasıl temizlenir? Leke, kir, pas, iz!… Örneğin, beyaz mutfak dolapları temizliği daha zor diye düşünülür. Hayır!

İşte mutfak dolapları temizliği püf noktaları ve malzemeler:

Yarım kalıp beyaz sabun

Sıcak su

Mutfak yağları nasıl temizlenir, mutfak dolapları neyle temizlenir diyenler… Yine çok doğal, çok sağlıklı ama belki biraz daha zahmetli bir yöntem…

Yarım kalıp sabunu sıcak suya rendeleyin ve karıştırın; iyice erisin. Sonra bu harika karışımla her yeri silebilirsiniz.

Neden böyle yapıyoruz. Mutfaktaki püf noktaları sevenler, bu yönteme bayılacaklardır. Beyaz sabun lekeleri çıkarmada ve yağları çözmede çok etkilidir. Dolaptaki sarılıklar mı? Onların da hakkından gelir! ?

Açık ya da koyu renk mutfak dolapları temizliği için bu formülleri uygulamanızda hiçbir sakınca yok.

Sararan, yağlı mutfak dolapları nasıl temizlenir, mutfak dolaplarının temizliği nasıl yapılır, malzemeleri nelerdir söyledik ama önemli bir püf noktayı ihmal ettik: Tül. Evet, bu formülü tül ile uygulayın. Yani temizlik beziniz tül olsun çünkü temizlik malzemeniz daha iyi köpürecektir ve lekeler daha kolay açılacaktır.

Mutfak ve pratik bilgiler, âdeta ayrılmaz iki tabirdir. Mutfak dolapları ne ile temizliği yapılır? Mutfak dolabı temizliği püf noktaları nelerdir? Son bir formül daha verelim mi? Peki! ?

Mutfak dolapları nasıl temiz tutulur? Formül 6

Önce malzemeler:

Ahşap temizleyici

2 adet bez

Ilık su

Bir kaba ılık suyunuzu koyun, ahşap temizleyiciyi de ekleyin ve bezi ıslatın. Üst raftan başlayarak dairesel hareketlerle dolaplarınızı silin. Son olarak kapakları silmelisiniz. İşleminiz bittikten sonra kurulayıp havalandırın. Temizleyiciler havada asılı kaldığı için kolayca dağılır; bu yüzden mutfak malzemelerinizi uzak tutmaya çalışın.

Dolaplarınız ahşap ya da kaplamaysa, özel ahşap temizleyici kullanın. Masif dolaplar ıslak kalırsa, üzerinde izler oluşabilir; dikkat edin.

6-7 adımda en etkili şekilde mutfak temizliği nasıl olur, mutfak temizlemenin püf noktaları nelerdir? Sararan, yağlı mutfak dolapları nasıl temizlenir, pratik yöntem ve malzemeler nelerdir? Ev hanımlarına mutfakta pratik bilgiler vermeye devam ediyoruz. Bu mutfakta pratik bilgiler rehberi çok işinize yarayacak.

Pratik bilgiler mutfak bahar temizliği için işimizi kolaylaştırır. Doğal öneriler bir yana, birkaç tane de deterjan önerisinde bulunmakta yarar var.

Ev temizliğinde hangi deterjanlar kullanılır?

Cilit Bang yağ çözücü sprey

Cif amonyaklı yağ çözüşü sprey

Pançöz banyo sprey

Mr. Muscle mutfak temizleyici

Domestos hijyenik mutfak temizleyici

Sararan, yağlı mutfak dolapları nasıl temizlenir? Hiç bitmeyecekmiş gibi bir yazı oldu. Dedik ya, püf noktaları mutfak için bitmez. ?

Sizin püf noktalarınız nelerdir?

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

4 Yorumlar

  1. Sararan beyaz mutfak dolabim var. garanti cozum istiyorum. cok karisti boyle okurken tesekkurler

    • Yazımdaki önerilerimin hepsi çok etkili. Hangi malzemeleriniz varsa onunla deneyin. Bu sararma yağ ve kirden oluştuysa, bembeyaz olacaktır. Eğer mutfak dolaplarınız eskidiği için boyası solduysa, o zaman bu öneriler yeterli gelmez. Kolay gelsin. 🙂

  2. Diş macunu denedik. dolaplar beyaz balon kapak. sarılıklar hala duruyor ilk denemedemi yoksa bi kaç daha denememiz mi lazım cevap verebilirseniz….

    • Mutfak dolapları uzun yıllardır sarardıysa tamamen eski haline dönemeyebilir. Tabii ki tek kullanımda sonuç beklemek doğru olmaz. Bir kaç kez uygulayın lütfen. Kolay gelsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir