Anasayfa / Edebiyat / Şemsettin Sami/Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat

Şemsettin Sami/Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat

İlk Türkçe ansiklopedi ve yine ilk Türkçe sözlük yazarı olan Şemsettin Sami, Türkçe harflerle yazılan ilk roman Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat ile de bir fark daha yaratarak Türk edebiyat tarihine adını silinmemek üzere yazdırmıştır.

Kitabın isminden de anlaşılacağı üzere, Talat ile Fitnat arasındaki aşkın anlatıldığı öyküde Osmanlı dönemindeki kadın-erkek ilişkilerinin nasıl olduğu ve yine kadın ile erkeğin toplumdaki yeri ayrıntılı bir şekilde işlenmiştir.

Türk edebiyatının Batılı anlamda yazılan ilk romanı kabul edilen Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat, tekniği bakımından olmasa da, akıcı ve merak uyandırıcı öyküsüyle, her yaşa ve kesime hitap eden diliyle daha uzun yıllar okunacak bir eserdir.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Beni de oku :)

Göstergebilim nedir? Metinlerarasılık göstergelerarasılık

Göstergebilim (Semiyoloji) Nedir? Örnekleri, Çözümlemeleri | 6 ve Kara Kitap İncelemeleri

Göstergebilim nedir? Göstergebilimsel çözümleme örnekleri, edebiyatta metinlerarasılık, metinlerarası kavramlar kuramı, göstergebilim kavramları… Dilerseniz, göstergebilim nedir, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir