Anasayfa / Yaşam / Sevilen Biri Nasıl Olunur?

Sevilen Biri Nasıl Olunur?

Hangimiz istemeyiz, toplumda sevilen, sayılan, ilgi duyulan biri olmayı? Peki, yine hangimiz bunun için gerçekten çaba harcamaktayız? Sevilen biri olmak, bedensel cazibeden mi geçer? Ya da sevilmememiz, bizim dışımızdakilerin yanlış algısından mıdır? Kimilerinin şeytan tüyüne sahip oldukları yadsınamaz; onlar ki, çevrelerinde birilerini tutmak için hemen hiçbir şey yapmaz. Bazılarıysa iyi olmaya, doğru adımları atmaya çalıştıkça ters etki yapar ve daha da yalnızlaşır, etrafındakileri uzaklaştırır. Sevilen biri olmak için neler yapmalıyız? İşte, fiskosta.com’un tüyoları.

Kibirden arının

Her şeyden önce, kibirden arınmalıyız; Kur’an-ı Kerim’de de pek çok ayette kibirden uzak durulması gerektiği belirtilmiştir. Birkaç örnek verelim:

İsra/37: Yeryüzünde azametle yürüme.

Nisa/36: Allah, kibirlenen ve övünenleri sevmez.

Lokman/18: İnsanlara karşı kibirlenme ve çalımla yürüme.

Az ve öz konuşun

Dil yarasının telafisi, malum, zordur. Yine tutamadığımız dilimiz yüzünden değil midir ki, kendimizi gülünç durumlara düşürürüz. Konuşmak güzeldir, ama bilinen bir şeydir ki, söz gümüşse, sükût altındır. Öyleyse, her yerde ve herkesle her konunun konuşulamayacağını bilmeliyiz. Kendimizi ispat çabasına asla girişmemeliyiz. Kimsenin sözünü kesmemeliyiz ve sabır erdemini sergileyebilmeliyiz. Unutmamalıyız; gözler, dilden çok daha derin ve anlamlı şeyler söyler çoğu kez. Görmeyi ve göstermeyi bilmeliyiz.

Eleştirmeyin ve yargılamayın

Eleştirmek, en kolay iştir. Hariçten gazel okumak, derler buna, ahkâm kesmek, derler, malum. Hiçbir doğru, tek değildir; felsefenin temel ilkelerindendir bu. Doğru, kişiye ve duruma göre değişebilmektedir. Peki, kimden ve neyden güç ve cüret alarak yargılayabiliyoruz karşımızdakini? Belki çoğu kez, hem de gerçekten haklıyız; ama bunun yalnızca biz farkındayız! Haklı olmak, eleştirme hakkını da doğurmaz ve üstelik bizi sevilmez, çekilmez biri yapmaktan başka işe yaramaz.

Doğallığınızı rahat bırakın

Doğallık, en basit davranış gibi görünmekle birlikte, uygulanması, hele bazılarımız için nasıl da zordur. Doğal olacağım, derken, her şeyi iyice berbat ederiz! O zaman doğal olmaya çalışmayın, hiçbir şey olmaya çalışmayın. Ne mi yapmalısınız?

Bilmediğinizi biliyormuş gibi yapmayın.

Konuşmadığınız kelimelerle farklı bir üslupta konuşmaya kalkmayın.

Kibar olacağım diye uğraşmayın.

Sevimli ve sevecen olmaya da uğraşmayın.

Verici olmak zorunda olmadığınızı unutmayın.

İçinizden gelmeyen bir şeyi, sırf ayıp olur ya da uygun düşer diye yapmayın.

Bırakın, her şey kendiliğinden olup bitsin. Siz, sizsiniz işte! Kendinizi, doğallığınızı rahat bırakın.

Dikkat edilmesi gereken birkaç önemli ayrıntı

-Kimsenin yanında sigara içmeyin.

-Magazin gibi, futbol gibi kalıplaşmış belli başlı konulardan bahsetmeyin.

-Bedensel temizliğinize, özellikle de saçlarınıza, ellerinize ve ten kokunuza çok dikkat edin.

-Argo üsluptan kesinlikle kaçının.

-Telefonla konuşurken başkalarını sizi dinlemek zorunda bırakmayın.

-Fazla aceleci ya da fazla yavaş bir görüntü sergilemeyin.

-Farklı olmak adına aykırı giyinmeyin ve kendinize aykırı bir imaj vermeyin.

-Kızgınken ya da üzgünken kimsenin yanında bulunmayın.

-Sevincinizi, ama kıskançlığa yer açacak denli abartmadan başkalarıyla paylaşın.

-Cimri ya da fazla cömert olmayın.

-Sözlü ya da fiziksel, her türlü aşırılıktan kaçının.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

7 Yorumlar

 1. Eşimin ailesiyle bulunurken çok çekiniyorum hicbir sey konuşamıyorum ve genelde sevecen olmama rağmen orda çok kasıntı yapıp gergin gibi görünüyorum. Yapmacık olmak istemiyorum ama bu durumu değiştirmek istiyorum

  • Merhaba Mihri Hanım,
   Bu konuya önem vermeniz sizin ne kadar hassas bir insan olduğunuzu gösterir. Kendinizi serbest bıraksanız sevecen tarafınızı karşı tarafta görebilecek. O zaman, aynı enerjiyi onlar da size gönderecek. Yapabilirsiniz. Bir kere denedikten sonra eminim arkası gelecektir. Bu durumdan en çok mutlu olacaklardan biri de eşiniz. Sadece eşinizi mutlu etmek için bile denemeye değmez mi?
   İlk görüşmenizde sıcaklığınızı eşinizin ailesine gösterebilmeniz dileğiyle, bol şans. 🙂

 2. Sevilen biri olmak için yapılabilecek en yanlış şey özel bir çaba sarfetmektir.

 3. merhaba ben de cok cekiniyorum, kendimi her hangi bir ortamda rahat hisettmiyorum. oyle aranan birisi degilim özgüvenimi kaybettim diyebilirim. ben de istiyorum cevremde arkadaslarim olsun sevilen ve aranan birisi olmak ama olmuyor yada ben beceremiyorum.

  • Merhaba Ayşegül,
   Yukarıdaki yazımızı okumuş olduğunu umuyorum. Aslında orada çok güzel noktalara değindik. Bence sevilen biri olmaya çalışmak yerine doğal olmalısın. Kendine güvenmelisin. Biraz gözlemci olabilirsin. Çevrende sevilen insanların davranışlarını inceleyebilirsin. İnsanlarla iletişim kurduğun zaman hangi durumlarda sana yakınlaştıklarını takip edebilirsin. Sorgulayarak ve bu sohbetleri düşünerek hatalarını bulabilirsin.
   Kendine güven kazanabilmek için önce ayna karşısında konuşmalar yapmalısın. Sonra da yavaş yavaş sohbetlere dahil olup kabul gördükçe kendine güvenini geri kazanacaksın. Kendini çok sev ve başkalarının da seni tanıyıp sevmesine izin ver. 🙂

 4. Gerçek anlamda kimse beni sevmiyor, yoruldum artık böyle olmasından

  • Seni seven çok insan vardır. Belki de sen görmüyorsundur. Seni sevmediklerini düşündüğün insanlarla iletişimini tekrar gözden geçirebilirsin. Mesela hangi konuşma ya da hareket sonrasında senden uzaklaşıyorlar. Belki biraz dikkat ederek daha iyi bir diyalog kurabilirsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir