Anasayfa / Sağlık / Soğuk Algınlığıyla Grip Aynı Şey Değildir

Soğuk Algınlığıyla Grip Aynı Şey Değildir

Soğuk algınlığı ile grip, bilinmelidir aynı şey değildir. Evet, benzer belirtiler gösterebilmektedir; ancak, doğurabileceği sorunlar açısından aradaki farkı gözetmek gerekir. Aksi takdirde daha ciddi sorunlarla karşılaşılabilir. Soğuk algınlığı ile grip arasındaki farklar, fiskosta.com’da.

Soğuk algınlığı nedir?

Soğuk algınlığı, daha sık kullanılan adıyla nezle, genellikle birden fazla virüsün neden olduğu bir sorundur ve 2 ila 5 günlük kuluçka döneminden sonra burun tıkanıklığı, burun akıntısı, öksürme, hapşırma, baş ağrısı ve kırgınlık şeklinde gösterir kendini. Söz konusu belirtiler, 1 hafta kadar devam eder. Ayrıca, ateş şikâyetiyle pek karşılaşılmaz.

Soğuk algınlığı tedavisinde, çeşitli bitki çayları ve C vitamini tüketimine önem verilmelidir.

Grip nedir?

Grip, İnfluenza virüsünün neden olduğu bir başka enfeksiyondur ki, en yaygın grip belirtileri; ateş, kas ve eklem ağrıları, ishal, kusma ve bulantıdır. Buna burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğazda rahatsızlık gibi belirtiler de eklenebilir. Soğuk algınlığına nispetle çok daha şiddetlidir. Öyle ki, diğer bazı hastalıkları olanlarda zatürre, çocuklarda da sinüzit ve orta kulak iltihabı gibi çok daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Grip için antibiyotik özelliği taşıyan adaçayı, grip tedavisinde etkin bir besindir; mutlaka tüketilmelidir.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir