Anasayfa / Anne&Bebek / Süt Dişleri Hakkında Genel Bilgiler

Süt Dişleri Hakkında Genel Bilgiler

Ne kadar önemlidir, süt dişlerinin çıkma zamanı. Bütün aileye haber verilir, hediyelerle birlikte ufak bir kutlama yapılır. Bu sırada bebek de kaşıntı, acı, ateş ve bol salya ile uğraşır.

Süt Dişleri Ne Zaman Çıkar?

Ebeveynler için hep bir bekleme ve takip etme süreci vardır; bebeklerin gaz sancısı nasıl geçer, ne zaman emeklerler, derken süt dişleri ne zaman çıkar, sorularının yanıtlarını ararlar. Aslında diğer bütün konularda olduğu gibi süt dişlerinin çıkma süresi ve şekli de çocuktan çocuğa farklılık gösterir.

Genellikle ilk dişler, 4-6 ay arasında çıkar; önce alt ön dişler belirginleşir, sonra arkaya doğru üst dişler çıkar ve azı dişlerle devam eder.

Diş çıkarma belirtileri

Hafif iştahsızlık

Hafif ateş

Huzursuzluk

Diş çıkarma esnasında yaşanılan problemlerin genellikle çok ağır seyretmediği gözlenmiştir. Örneğin bebeğin ateşi çok yüksek olmadığı gibi, ishal gibi farklı rahatsızlıklar da gözlenmemektedir.

Buna çok dikkat edilmese de, süt dişleri çıkan bebeğin çocuk diş hekimi ile tanıştırılması gerekir. Diş hekiminden diş çıkarma süreci, bakımı ve temizliği hakkında bilgi alınarak, ağız bakımına mümkün olduğunca erken başlanmalıdır. Ayrıca, çocuğun çene ve diş yapısının erken dönemde muayenesi, olası problemlere karşı önlem oluşturacaktır.

Süt dişleri ne zaman dökülür?

Toplam süt dişi sayısı yirmidir. 4-6 aylıkken çıkmaya başlayan süt dişleri, 3 yaşına kadar tamamlanır. Bu süreç, belirttiğimiz gibi, çeşitli sebeplerle kişiden kişiye değişebilmektedir.

7 yaşına gelen çocuğun süt dişleri dökülmeye önce alt ön dişlerden başlar, daha sonra üst dişlerle devam eder ve en son da azı dişler dökülür. Sonraki dönemde ise, kalıcı dişler çıkmaya başlar. Dişlerin dökülmesi de, çıkması gibi kişiden kişiye değişebilir; 5-6 yaşlarında başlayıp, 9 yaşına kadar sürebilir.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir