Anasayfa / Püf Noktası / Temizlikte Pratik Bilgiler

Temizlikte Pratik Bilgiler

Mum Lekesi

Mum lekesine bir kâğıt peçete örtün. Peçetelerin üzerine de 3-4 tane buz koyun. İyice yumuşayan mum lekesi, silindiğinde rahatlıkla çıkacaktır.

Eskimiş Lekeler

Eskimiş ve bir türlü çıkmayan lekelere gliserin dökün. Böylece, lekeyi az önce oluşmuş kadar yumuşak hale getirmiş olacaksınız. Daha sonra normal bir deterjanla ve sıcak suyla silerek, eskimiş lekelerden kurtulun.

Cam Temizliği

Çay demi, harika bir yağ ve kir çözücüdür. Cam ve aynalarınızı çay demiyle silip, gazete kâğıdıyla kurulayın. Hem pırıl pırıl olacak hem de deterjan kullanmadan bütün kir ve kalıntılardan arınmış camlara sahip olacaksınız.

Koltuk temizliği

Arap sabununu iyice köpürttükten sonra, bu köpükle koltuklarınızı silin; sirke ile durulayın. Koltuklarınız tertemiz olacak ve parlayacaktır. En iyi koltuk temizleyicisi arap sabunudur. Başka bir temizleyici madde arayışına girmenize hiç gerek yok; çünkü arap sabunu, koktuklarınızın renklerinin solmadan temizliğini yapacaktır.

Mobilya temizliği

Mobilyalarınızı sirkeli su ile silerseniz, hem mikroplar kırılacak hem de mobilyalarınız uzun süre toz tutmayacaktır.

Tuvalet fırçası temizliği ve tuvalet kokusu

Tuvalet fırçanızın altlığına bir avuç karbonat, biraz sirke ve bir damla lavanta esansı koyun. Böylece, hem tuvalet fırçanız dezenfekte olacak hem de tuvaletinizdeki kötü kokuları önleyebileceksiniz.

Çamaşır makinesi temizliği

Çamaşır makinenizin deterjan gözüne 2 yemek kaşığı limon tuzu atın ve içi boşken normal ayarında çalıştırın. Çamaşır makinenizin içi temizlenirken, borularına biriken yağ ve kirlerden de arınmış olacaktır.

Tıkanan lavabo

Çok severek içtiğimiz o kolalar, tıkanan lavaboları da açmaktadır. Bir şişe kolayı tıkanan lavabonuza dökün; tıkanıklığın açıldığınız göreceksiniz. Bununla da kalmayıp, kolayı tuvalet temizliğinde de kullanabilirsiniz. Yine bir şişe kolayı klozetinize dökün ve birkaç dakika beklettikten sonra, sifonu çekin. Tuvaletiniz tertemiz ve bembeyaz olacaktır.

Bembeyaz çamaşırlar için

Çamaşır makinenizin deterjan bölümüne bir tatlı kaşığı kuru maya atın ve makinenizi çalıştırın. Makineden çıkan çamaşırlarınız, kar gibi bembeyaz hem de yumuşacık olacaktır.

Perde Temizliği

Tül perdelerinizi yıkarken çamaşır deterjanı gözüne tuz ilave edin. Perdeleriniz bembeyaz olacak ve ütüye ihtiyaç duymayacaktır.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

6 Yorumlar

  1. şimdi benim çamaşırlarım bembeyaz olamıyor 🙁 ben kuru maya katınca makineye, orda kalıntı neyim kalırsa nooluyo? sonuçta maya canlı bir organizma.. evimizi mayalar sarmasın, yemesinler bizi ondan sonra.. 🙂 hakkaten makinede kalıntı yapar mı diye kaldı aklımda.. ama ne bilcez ki, maya olup makinede çamaşır yıkamışlığımız yok sonuçta hiçbirimizin.. ööööle aklıma takıldıydı 🙂 cevabınız varsa gene tabiii paylaşırsanız sevinirim 🙂 sabah manyağınız oldum di mi tuba karadağ hanımefendiciğim 🙂 hörmetler çok 🙂

  2. Maya canlı mikroorganizmalar olduğundan zaten yüksek ısıda ölüyorlar

  3. Mikro organizmalar sizi yemelerine engel olmak için şu uygulamayı yapabilirsiniz. Şimdi çamaşırlarınızı makinenizi yerleştirin, kapağını kapatın. Deterjan gözüne her zaman kullandığınız deterjanınızı koyun.Unutmadan sòyliyeyim isterseniz yeni bir deterjanlarla deneyebilirsiniz artık tercih sizin ama bana kalırsa denemelisiniz. Sonra yine deterjan gözündeki bölmeye yumuşatıcinızı da ilave ettikten sonra istediğiniz programı ayarlayıp makinenizi çalıştırın. Sonra program bittiğinde çamaşırlarınızı çıkarıp düzgünce çamaşır askısına asın. Böylece toz maya kullanmadığımız için mikroorganizmalar da yem olmamış olursunuz. Size kolay gelsin.

    • Merhaba Güzin Hanım,
      Sanırım beyaz çamaşırlara kuru maya ekleyin önerilerimize karşılık görüşünüzü bildirmişsiniz. Katılımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Sevgiler.

  4. Temizlikte maya konusunu denediniz mi acaba? ya da deneyen var mıdır? çok merak ettim, varsa paylaşsın lütfen. Teşekkürler.

  5. Beyaz çamaşırları yıkamak ve bembeyaz olmasını sağlamak için makinada mayayi deneyen oldumu acaba?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir