Anasayfa / Beslenme&Diyet / Tüketilmesi Gereken Besinler

Tüketilmesi Gereken Besinler

Türk mutfağının Osmanlı’dan süregelen bir zenginliği olduğu bilinen bir şeydir. Ne var ki, bu zenginliği oluşturan yemeklerin ne derece sağlıklı olduğu da hep tartışılan bir meseledir. Bir besinden beklenilen nedir? Sağlıklı olması, kilo aldırmaması ve elbette lezzetli de olması, beklentilerden yalnızca birkaç tanesidir. Özellikle kış aylarında, sağlığa azami dikkat gösterilmesi gerekir; böylece, bağışıklı sistemi güçlendirilecek, üstelik kilo da verilecektir. Evet, şüphesiz ki bazı besinlerin tüketimi o ya da bu sebeple pek öncelikli değildir; yine de, sağlıklı ve mutlu bir yaşam için bunların sofralardan eksik edilmemesi gerekir. Peki, nedir bu besinler? Fiskosta.com’da.

Sofralarda mutlaka bulunması gereken besinler

Zencefil

Tüketiminde zorlanılan ve sırf bu yüzden faydaları göz ardı edilerek mutfaklara sokulmayan zencefil, ister taze olsun ister kuru, mutlak suretle sofralarda yer almalıdır. Toksin atan, vücut ısısını arttıran, yağların sindirimini sağlayan zencefile öğünlerde yer verilebileceği gibi, bu özel bitkinin çayı da içilebilir.

Beyaz çay

Türk insanının siyah çaya olan düşkünüğü ve mecbur kalmadıkça farklı çayları tercih etmediği malumdur. Oysa beyaz çayın faydaları, diğer hepsinden fazladır; antioksidan oranı yüksektir.

Badem, fındık, ceviz

Kuruyemişi sevmeyen olmasa gerek. Omage-3 ve Omega-6 kaynağı olan bu besinler, özellikle badem, fındık ve ceviz, bir avuçtan fazla olmaması kaydıyla her gün gönül rahatlığıyla tüketilebilir.

Zeytinyağı

Doğal bir yağ olan zeytinyağı, faydalanılması gereken bir besindir. Akşam yemeklerinde zeytinyağlı sebzelere yer verilmesi şiddetle önerilir.

Kinoa

Pek çok kişinin adını bile duymadığı kinoa, aslında çok eski bir geçmişe sahiptir. O kadar ki, Maya ve İnka kültürlerinden miras kalan bir çeşit tahıldır. Bol miktarda demir, protein ve Omega-6 içerir.

Alkali su

Kullanımı son dönemde yaygınlaşan alkali su, vücudun asiditesinin azalmasını sağlayacaktır. Alkali su yapılışının kolaylığı da, sık kullanılmasının bir sebebidir. 1 litre suya bir çay kaşığı kadar karbonat attığınızda, alkali suyunuz içilmeye hazırdır.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir