Anasayfa / Sağlık / Uykusuzluk Çekenler, Dikkat!

Uykusuzluk Çekenler, Dikkat!

Uyuyamıyor musunuz? Yastığınız baş konulmaz, yatağınız katlanılmaz mı oldu? Zindana mı döndü odanız, karanlığı kâbusa mı?… Korkuyorsunuz uyumaya çalışmaktan ve istemiyorsunuz gece olsun… Peki, biliyor musunuz yetişkinlerin yüzde 10 ila 15’inin sizinle aynı dertten mustarip olduğunu? Neden mi?

Uykusuzluk sebepleri nelerdir?

Özellikle ilerleyen yaşla birlikte peyda olan uykusuzluk problemi, genellikle düşük yaşam kalitesi başta olmak üzere, iş ve okulla ilgili durumlardan, artan harcamalardan, o ya da bu sebepten oluşan duygu yoğunluğundan ve madde bağımlılığından kaynaklanmaktadır. Bir de kronik uyku bozuklukları vardır ki, işte bu da çeşitli psikolojik rahatsızlıklardan meydana gelmektedir.

Uykusuzluğu yenmek için neler yapılmalı?

Uyku problemi çekenler ve bu yüzden olumsuz anlamda ciddi olarak etkilenenler için çözüm yolları yok değil.

Öncelikle elektrikli aletlerden uzak kalmayı deneyebilir ve mümkünse yatmadan bir saat kadar önce hepsini devre dışı bırakabilirsiniz. Söz konusu cihazlar yüzünden maruz kalınan ışıklar, uyku tetikleyici melatonin hormonunu olumsuz etkilediğinden, böylesi bir önlemi almakta yarar var.

Yine yatmadan önce duş almanız hâlinde, vücudunuz kendisini soğutmaya başlayarak ciddi bir rahatlama yaşayacak, farklı bir ifadeyle, melatonin üretecek ve dolayısıyla uykuya daha çabuk dalabileceksiniz.

Yatmadan önce bir kâse yoğurt tüketirseniz, içeriğindeki laktik asitten ve sinir gevşetici özelliğinden faydalanabilecek, uyumaya dair şansınızı arttırabileceksiniz.

Insomnia-and-Dual-Orexin-Receptor-Antagonists-Suvorexant[1]

Öte yandan kendinizi biraz zorlayarak beyninize geçici süreliğine reset atabilir, yani zihninize üşüşen tüm düşünceleri çarçabuk uzaklaştırabilir ve zaten kapalı olan gözlerinizi zihninizin bu boşluğuna odaklayabilirseniz, birkaç dakika içerisinde uyuyabildiğinizi ertesi gün şaşkınlıkla hatırlayabileceksiniz.

Kitap okumak gibi değerli bir yöntemi de mutlaka uygulamalısınız. Yatağınızda göz gezdireceğiniz birkaç satırın ardından göz kapaklarınızın ağırlaşmaması düşünülemez.

Her şeyi denediniz ve olumlu bir sonuç alamadınız. Öyleyse umutsuzluğa kapılmak yerine, eski ama her zaman uygulana gelmiş bir yöntemi, yani koyun ya da üç haneli rakamlardan geriye doğru, yalnız zihni yormamak için yavaş bir şekilde saymayı deneyebilirsiniz. Uyuyamasanız bile, elinizden geleni yapmış olacaksınız.

Olmuyor, olmuyor; bir türlü uyunmuyorsa, uyku hapları tercihine yönelmeden önce, daha fazla zaman kaybetmeksizin bir uzmana görünmelisiniz.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir