Anasayfa / Sağlık / Uykusuzluk Çekenler, Dikkat!
Uykusuzluk sebepleri
Uykusuzluk nasıl geçer?

Uykusuzluk Çekenler, Dikkat!

Uykusuzluk nasıl geçer ve ne yapmalı? Uykusuzluğa ne iyi gelir?

Birkaç basit uygulama ile uykusuzluk sorununu çözebilirsiniz. İlk önce çektiğiniz uykusuzluğun geçici bir süreç olduğunu düşünün ve bunu atlatabileceğinizden emin olun.

Uykusuzluk sebepleri nelerdir?

Özellikle ilerleyen yaşla birlikte ortaya çıkan uykusuzluk problemi genellikle düşük yaşam kalitesi başta olmak üzere, iş ve okulla ilgili durumlardan, artan harcamalardan, o ya da bu sebepten oluşan duygu yoğunluğundan ve madde bağımlılığından kaynaklanmaktadır.

Bir de kronik uyku bozuklukları vardır ki işte bu da çeşitli psikolojik rahatsızlıklardan meydana gelmektedir.

Uykusuzluk nasıl geçer?

Uyku problemi çekenler ve bu yüzden olumsuz anlamda ciddi olarak etkilenenler için çözüm yolları yok değil.

Öncelikle elektrikli aletlerden uzak kalmayı deneyebilir ve mümkünse yatmadan bir saat kadar önce hepsini devre dışı bırakabilirsiniz. Söz konusu cihazlar yüzünden maruz kalınan ışıklar uyku tetikleyici melatonin hormonunu olumsuz etkilediğinden böylesi bir önlemi almakta yarar var.

Yine yatmadan önce duş almanız hâlinde vücudunuz kendisini soğutmaya başlayarak ciddi bir rahatlama yaşayacak, melatonin üretecek ve dolayısıyla uykuya daha çabuk dalabileceksiniz.

Yatmadan önce bir kâse yoğurt tüketirseniz, içeriğindeki laktik asitten ve sinir gevşetici özelliğinden faydalanabilecek ve daha rahat uyuyabileceksiniz.

Öte yandan kendinizi biraz zorlayarak beyninize geçici süreliğine reset atabilir, yani zihninize üşüşen tüm düşünceleri çarçabuk uzaklaştırabilir ve zaten kapalı olan gözlerinizi zihninizin bu boşluğuna odaklayabilirseniz, birkaç dakika içerisinde uyuyabildiğinizi ertesi gün şaşkınlıkla hatırlayabileceksiniz.

Kitap okumak gibi değerli bir yöntemi de mutlaka uygulamalısınız. Yatağınızda göz gezdireceğiniz birkaç satırın ardından göz kapaklarınızın ağırlaşmaması düşünülemez.

Her şeyi denediniz ve olumlu bir sonuç alamadınız. Öyleyse umutsuzluğa kapılmak yerine, eski ama her zaman uygulana gelmiş bir yöntemi, yani koyun ya da üç haneli rakamlardan geriye doğru, yalnız zihni yormamak için yavaş bir şekilde saymayı deneyebilirsiniz. Uyuyamasanız bile, elinizden geleni yapmış olacaksınız.

Olmuyor, olmuyor. Bir türlü uyunmuyorsa, uyku hapları tercihine yönelmeden önce, daha fazla zaman kaybetmeksizin bir uzmana görünmelisiniz.

Uykuzuluk nasıl geçer diyerek önemli tüyolar verdik. Uykusuzluğa karşı sizler neler yapıyorsunuz?

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir