Anasayfa / Yazarlar / Yeni yıl mı?

Yeni yıl mı?

Çocukluğumdan beridir, yeni yıl zamanlarını çok severim. Her yerde ışıklar, ağaçlar, kırmızılar… Sokakta yürürken içimi garip bir sevinç kaplar ve mutlaka kendimi böyle zamanlarda kitapçılarda bulur, daha önceden kitaplarını hiç okumadığım yazarların yeni yılı konu eden romanlarını alıp otuz bir Aralık’a kadar bitirmeye çalışırım. Yeni yıla girmeden bitirdiğimde ise o senenin çok güzel geçeceğine inanırım. Bir nevi totem gibi bir şey…

Bu sene böyle bir şey yapmadım, içimden gelmedi. Nedenini düşünmeye gerek var mı?

Bombalar patladı. İnsanlarımız öldü. Yarım kaldık. Yarım bırakıldık.

Kalan sağlar bizim olsun dediler, halbuki öldürülenler de bizim insanımızdı. Kalanlar da pek sağ kalamadı ya…

Şimdi hepimiz, geride kalan sağlar olarak, yeni yıl programı yapıyoruz. Çam ağaçları süslüyoruz, sevdiklerimize hediyeler alıyoruz, o gün ne giysek diye düşünüyoruz. Kimimiz evde pijamalarımızla portakal soyarak, kimimiz lüks bir otelin balo salonunda kutlamak istiyoruz. Kimimiz de modernize edilmiş bir dağ evinde şöminemizi yakıp arkadaşlarımızla kadehlerimizi tokuşturmak istiyoruz.

Hayatımıza devam ediyoruz. Devam edeceğiz tabi, ama unutmadan devam edelim. Alışmadan devam edelim. Cehaletimizi gizleyerek değil, yenmeye çalıştığımızı göstererek devam edelim. Çaba sarf edelim. Beyinlerimizi, kötülüğe, menfaate, ‘’bana dokunmayan yılan bin yaşasın’’ diyenlere inat daha bir güzel kullanalım. Bildiğimiz bütün güzellikleri başkalarının üzerine de atalım, paylaşalım. Doğru yoldan ayrılmadan devam edelim. Her gece vicdan yastığında nasıl uyuyacağımızı düşünerek devam edelim. Elini tuttuklarımızın kıymetini bilerek, kırmadan, incitmeden devam edelim. Daha çok, daha daha çok ‘’seni seviyorum’’ diyelim. Bu öyle bir cümle ki söylendikçe büyür, çığ olur, sevdiğinizi de, sizi de alır, göklere fırlatır, bulutlara oturtur, hayaller kurdurtur. Merak etmeyin, o güzel, parlak egolarınız çizilse de, içinizdeki hafiflik buna değecektir. Severek devam edelim. Pişmanlıklarımızdan ders çıkartarak devam edelim. Üzdüklerimize bir küçük mesaj atarak devam edelim. Bize zararlı olanı hayatımızdan çıkartarak devam edelim. Kötü günlerimizde yanımızda olanları unutmadan devam edelim.

O kadar çok şey var ki…

Bir de dilek dileyin. Ben şimdiden diledim, daha doğrusu her gün de istisnasız bir şekilde istiyorum. Bir şeyi kırk kere söyleyince olur derler ya, Valla benimki kırkı geçti. Yeni yıl istediğimi verecek mi? Meçhul.

2017’nin hepimizin kalbine bol bol sevgi katması dileğiyle… İyi yıllar…

Yazar Gülcan Odabaş

instagram: gulcanodabas facebook: Gülcan Odabaş

Bir yorum

  1. Söyleyince olmaz derler ama hergün yeniden dilediğiniz şey nedir merak ettik doğrusu 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir