Anasayfa / Sağlık / Yoğurdun Faydaları

Yoğurdun Faydaları

Sağlığının ve zindeliğinin sırrını sorduğunuz kişilerin birçoğundan yoğurt tüketimine önem verdiğini duyarsınız ya da uzun yaşamın sırrının yoğurtta gizlendiğini öğrenirsiniz. Çok faydalı olduğunu duyduğumuz yoğurdun yararları nelerdir, kilo verilmesine ve yağların yakılmasına yardımcı olur mu?

Fit bir vücut için

Diyet yapanlardan her öğünde yağsız yoğurt tüketenlerin, tüketmeyenlere göre yüzde 22 daha fazla kilo verdiği gözlemlenmiştir. Yoğurt tüketimine önem verenler, kilo vermekle de kalmayıp, kaslarını koruyabilmektedirler. Diyet yaparken yaşanılan en büyük sorunlardan biri de, kasları yakma korkusudur. Yoğurt, bu soruna karşı önlem oluşturan harika bir besindir. Karın bölgesi yağları gibi belirli bölgelerdeki fazlalıkların çok inatçı olduğundan şikâyet edilir. İşte, düzenli yoğurt tüketimi, karın bölgesindeki yağları yakmaya da yardımcı olmaktadır.

Altın yoğurtla ayda 2 kilo verin

Ağız kokusuna karşı

Evet, belki de birçoğumuzun yoğurdun bu faydasından haberi bile yoktur. Yoğurt, ağız kokusunu önlemede çok etkilidir. Yatmadan önce tüketilen bir kâse yoğurt, hem bağırsakları temizlemekte hem de düzenli kullanıldığında ağız kokusunu önlemektedir. Çünkü yoğurt, ağızda koku oluşumuna neden olan bakteri oluşumunu engellemektedir. Boşanmaların da en büyük sebebi olan ağız kokusundan kurtulmanın çaresinin buzdolabında olduğunu bilmek, gerçekten çok rahatlatıcı bir duygudur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Bağışıklık sistemini güçlendirerek çeşitli hastalıklara karşı koruyucu olmaktadır.

Sindirimi kolaylaştırır

Yoğurt, vücutta kolaylıkla sindirebilmektedir. Ayrıca stres, alkol ve asitli içeceklerle zarar gören sindirim sitemini koruyan şifalı bir besindir.

Güzelliğin sırrı

Saç ve cilt bakımından tutun, güzellik maskelerinin de olmazsa olmazıdır yoğurt. Saçlara sürülen ve streç filmle sarılan yoğurt maskesi sayesinde saçların canlandığı gözlemlenecektir. Aynı şekilde, cilde sürülüp 20 dakika bekletilmesi halinde cilt de tazelenecektir.

Rahatlatıcı etkisi

Uykusuzluk problemi olanların akşam yatmadan önce bir kâse yoğurt tüketmesi önerilir; çünkü rahatlama ve uyku etkisi yapar. Çocuklara okul ya da sınav öncesi yoğurt tüketiminin önerilmemesi de bu yüzdendir.

Kalsiyum ihtiyacı

Yoğurtta bol miktarda kalsiyum bulunmaktadır. Kemiklerin ilacı olan kalsiyumun büyük bir kısmı, günlük olarak tüketilebilecek bir kâse yoğurttan temin edilebilecektir.

Spor yapanlara protein kaynağı

Protein bakımından zengin olan yoğurt, çocuklara, yaşlılara ve spor yapanlara da özellikle önerilmektedir.

Antibiyotik kullananlar dikkat!

Halen antibiyotik kullananlara ya da uzun süre kullanmış olanlara antibiyotiklerin vücuda verdiği zararlı etkilerden kurtulabilmeleri için yoğurt yemeleri önerilir. Özellikle çocuklar antibiyotik kullanırken, yoğurdun mutlaka beslenmesine dâhil edilmesi gerekir.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir