Anasayfa / Beslenme&Diyet / Zayıflamak İçin Ne Yapılmalı?

Zayıflamak İçin Ne Yapılmalı?

Uzman Diyetisyen Zeynep Köse, sağlıklı ve hızlı zayıflamanın püf noktalarını sizlerle paylaşıyor.  Atlanılmaması gereken öğün hangisidir,  ne kadar su tüketmelisiniz, hangi gıdalar kilo alımını hızlandırır ve hangi gıdaları yağlarınızı yakmak için kullanabilirsiniz?

Kahvaltı yapmak çok önemli olduğu içindir ki, bu ana öğün asla atlanmamalıdır.

Günde 3 ana, 4 ara öğün olmak üzere 7 öğünle beslenilmelidir.

7 büyük bardak sıcak alkali su içilerek vücut asit ve toksinlerden arındırılmalıdır.

Günde mutlaka 7000 adım atmaya özen gösterilmelidir.

Akşam 7’den sonra ağır gıdalardan uzak durulmalıdır.

Eğer midede herhangi problem yoksa, soğuk günlerde acı biber ve zencefil tüketimi arttırılarak metabolizma hızlandırılmalıdır.

Mümkünse sauna ve hamama gidilerek ipek kese kullanılmalı ve yağlı bölgelerin keselenmesine özen gösterilmelidir.

Peynire dikkat!

Genellikle bol tüketilen peynirin kilo yapabileceği akıllara gelmez. Oysaki yağlı ve tuzlu peynir tüketiminde dikkatli olunması gerekir. Örneğin tam yağlı ezine peyniri, taze ve eski kaşar ve tulum peynirleri tüketiminde ölçülü olunmazsa, kilo alımına ve yağlanmaya sebep olur.

Hangi tür peynirler tüketilmelidir?

Çökelek, lor ve az yağlı peynirler tercih edilmelidir. Çok az zeytinyağı gezdirilerek tüketilmesi de, hayvansal yağın azaltılması bakımından önemlidir.

Kahve tüketimi kilo yapar mı?

Kilo yapmama bakımından masum olan kahve türü, sadece Türk kahvesidir. Üstelik Türk kahvesinin metabolizmayı hızlandırarak kilo verilmesine yardımcı olma özelliği de vardır. Fakat günde 2 fincandan fazla tüketilmemelidir.

Harika görünen o kremalı, şekerli ve soslu kahvelerin kalorisi inanılmaz yüksektir. Örneğin 3’lü kahve karışımları 100 kaloridir. Hele hele diyet dönemlerinde bu hazır kahve türlerinden kesinlikle kaçınılması gerekir.

Kilo vermenizi sağlayacak tüyolar

Gün içerisinde tüketilen su, mutlaka sıcak olmalıdır; çünkü soğuk havalarda vücut kendini koruma eğiliminde olduğu için, yağlanmalar ve kilo artışları fazlalaşır.

Günde kesinlikle 1 saat yürüyüş yapılmalı ve mümkünse ipek kese ile kuru cilde, özellikle de yağlı bölgelere kızarana kadar masaj yapılmalıdır.

Acı biber ve zencefil de daha fazla tüketilmelidir.

Acı biber çayı

2 bardak su

1 parça taze zencefil

1 çay kaşığı acı pul biber ya da acı kırmızı kuru biber

Karanfil

Kabuk tarçın

1 yeşil elmanın kabukları

Kaynamakta olan suya zencefil konularak 6 dakika kaynatılır. 1 çay kaşığı acı biber, 3-4 tane kuru karanfil, 1 çubuk tarçın ve 1 elmanın yeşil kabukları eklenerek 3-4 dakika demlendirilir ve limon sıkılarak tüketilir. Günde 2 fincan içilmesi önerilir.

Acı biber tüketimi, metabolizmayı hızlandırarak daha çabuk kilo vermenizi sağlayacak ve yağlarınızı yakmakta etkili olacaktır.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir